Dzisiaj

wtorek, 18 luty 2020 Konstancji, Alberta i Szymona

Zmiana rozmiaru tekstu

RSS i mapa serwisu

Biuletyn Informacji Publicznej

DOK - Dzierżoniowski Ośrodek Kultury

MENU

Menu

Ewa Uryga Roy Bennett Tribute to Aretha Franklin

Opis: 

Tribute to Aretha Franklin 
Jak sama nazwa wskazuje proponowany koncert organizowany jest w hołdzie zmarłej w sierpniu 2018 roku, amerykańskiej piosenkarce – Arethcie Franklin. Artystka wylansowała takie przeboje, jak: Respect, I Never Loved a Man, Chain of Fools, God Bless the Child, Something He Can Feel, I Say a Little Prayer, You’ve Got a Friend, Natural Woman, How I got Over, The Lord's Prayer, Think czy Free Way of Love.
Organizacja koncertu w okresie poprzedzającym Święto Zmarłych z jednej strony skłania do zadumy i myślenia o tych, którzy odeszli, z drugiej zaś swym charakterem nawiązuje do Zaduszek Jazzowych Pamięci Królowej Gospel.
Podczas koncertu wykonane zostaną największe przeboje królowej stylów: soul i gospel w nowej rozrywkowo – jazzowej stylistyce, przeplatanej elementami rapu. Ponieważ hip-hop, jako zjawisko kulturowe jest poniekąd kontynuacją zmieniającej się muzyki zakorzenionej w gospel - rap, będący elementem hip – hopu - jest jej niezwykłym dopełnieniem.
Hip - hop związany przede wszystkim z kulturą młodzieżową daje wspaniałe możliwości oddziaływania na wrażliwość młodzieży, stając się jednocześnie niezwykłym narzędziem ukazującym ogrom bogactwa, jakie skrywa muzyka gospel, soul czy wreszcie jazz.
Elementy kultury hip-hopu wplatane we współczesne aranżacje muzyki Arethy Franklin łączą pokolenia, dając tym samym wyraz temu, jak jest to ważne i cenne. Skład koncertowy przewiduje szeroką gamę brzmień tj.: chórów, instrumentów dętych czy też smyków, co niewątpliwie nada całemu koncertowi pełniejszego, orkiestrowego brzmienia, niezbędnego przecież do wykonania repertuaru z dworu królowej. 
Wykonawcami projektu tribute to Aretha Franklin będą: Ewa Uryga – dama polskiego gospel, soulu i jazzu oraz rapujący londyńczyk - Roy Bennett, dobrze znany słuchaczom ,,Radiowej Trójki’’. 
Ewa Uryga to wokalistka wprost stworzona do tak wymagającego i wyjątkowego repertuaru. Artystka jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach) z sukcesem i pasją wykonywała utwory Arethy Franklin - o czym artystka opowiada sama:
,,Moja przygoda z utworem Free Way of Love Arethy… Będąc na studiach w Katowicach na wydziale jazzu, szłam którejś pięknej środy ulicą Plebiscytową i mijając siedzibę katowickiej orkiestry radiowej, usłyszałam znajome dźwięki utworu, który już znałam, a był nim właśnie Free Way of Love z rep. Arethy Franklin. Nie wahając się wpadłam do reżyserki z pytaniem - „Cóż to? Nagrywacie Free Way?” - Usłyszałam, że tak, a na pytanie, kto nagrywa wokal padła odpowiedź, że nikt, bo gitara gra melodię. „Ojej! A mogę nagrać ja, mam przy sobie tekst?” - jak się okazało, miałam w kieszeni trochę pomiętą kartkę z tekstem piosenki. W piątek zadzwonił do mnie Zbyszek Malecki - realizator i powiedział: Powiem Ci komplement, kiedy zgrywaliśmy ten utwór na dużych głośnikach, ktoś przechodząc powiedział: „Ale ta Aretha daje”… a Zbyszek na to: „To nie Aretha, to Uryga ;-)’’.
Wykonywane podczas koncertu największe przeboje Arethy Franklin zaaranżowane zostaną w nowej stylistyce, nie stracą ze swoistego charakteru, zachowają tym samym pierwotną linię melodyczną utworów. Teksty piosenek wzbogacone będą rapowanymi przez Roya Bennetta frazami opowiadającymi historyjki z życia Arethy Franklin, co sprawi, że dzięki elementom rap projekt trafi zarówno do wyrobionego już miłośnika R&B, jak też nowego odbiorcy tego gatunku sztuki.
Nałożenie się różnych stylów muzycznych pozwoli dotrzeć do szerszego grona publiczności, a cały koncert zabrzmi świeżo i nowocześnie, ale też zachowa to co ważne, czyli harmonię jazzową. Koncerty dedykowane pamięci Arethy Franklin to pomysł Krzysztofa Witkowskiego, który jesienią 2018 roku do ich wokalnego wykonania zaprosił Ewę Urygę. 
Skład wielkiego bandu Krzysztofa Witkowskiego tworzą: 
Ewa Uryga & Roy Bennett - Tribute to Aretha Franklin
24.10.2019 kinoteatr Zbyszek Dzierżoniów
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Stowarzyszenie Jazzowy Pegazz
EWA URYGA & ROY BENNETT - śpiew
TOMASZ WENDT - saksofony
MARCIN FIC - trąbka
BARTOSZ PERNAL - puzon
GABRIEL NIEDZIELA - gitara
WOJCIECH PRUSZYŃSKI - pianista
ANDRZEJ MICHALAK - gitara basowa
KRZYSZTOF WITKOWSKI - gitara basowa
MAX OLSZEWSKI - perkusja
chóry:
MARCIN WAWRZYNOWICZ
KATARZYNA MIROWSKA
JOANNA ŚWINIARSKA
Oraz:
Vinyl String Quartet:
KATARZYNA GLUZA - I skrzypce
ANGELA GOŁASZEWSKA - II skrzypce
OLIWIA KĘDZIORA - altówka
MARZENA MASŁOWSKA - wiolonczela

Data imprezy: 
czwartek, Październik 24, 2019 - 18:00
Kategoria imprezy: 
Koncert
Kup bilet on-line